Zašto mladi iz reda nacionalnih manjina imaju slab interes za sudjelovanje u politici?

Objavljeno: 13.11.2024.
image

Lucija Vupora

CESTICA – Za očuvanje nacionalnog identiteta neke zajednice, poglavito nacionalne manjine, nije dovoljno raditi samo na polju očuvanja jezika, čuvanja običaja i djelovanja na polju kulturno-umjetničkog amaterizma. Informatičko doba u mnogim je segmentima svakodnevnom životu postavilo nove sustave vrijednosti i odredilo prioritete temeljem kojih se mjeri uspješnost na svim poljima pa tako i očuvanju nacionalnog identiteta. U tom svjetlu dobar je primjer slovenska nacionalna manjina u Hrvatskoj kojoj su Ustavom i zakonima zajamčena sva prava, međutim veliko je pitanje koliko se ona ostvaruju u svakodnevnom životu.

Prema riječima predsjednice Vijeća slovenske nacionalne manjine u Općini Cestica i aktivne članice Slovenskog kulturnog društva Nagelj Lucije Vupora jedan od glavnih izazova s kojima se suočava slovenska manjina u Hrvatskoj je činjenica njenog slabog sudjelovanja u političkim procesima.

– Ne djelujemo dovoljno na širok spektar prava u području politike, manjinske samouprave, obrazovanja, kulture i medija. Riječ je o pravima koja su predviđena Ustavnim zakonom o pravima Nacionalne manjine u Hrvatskoj. Zabrinjava niska stopa izlaznosti birača na izborima za predstavnike slovenske nacionalne manjine te nedostatak kandidata za ta mjesta u tri županije, osam općina i tri grada – upozorava Lucija Vupora, studentica sociologije na Sveučilištu u Mariboru.

 

Prema njenom mišljenju razlog je što manjinska vijeća i predstavnici među pripadnicima slovenske manjinske zajednice u tim vijećima, unatoč svim naporima, još uvijek nisu priznati kao važan mehanizam kojim bi mogli utjecati na poboljšanje položaja nacionalne manjine u Hrvatskoj. Naime, slovenska manjina još uvijek nema svog predstavnika u Hrvatskom saboru (zastupnica Barbara Antolić Vupora je po nacionalnosti Slovenka), ali je izabrana voljom većinskog naroda na listi političke stranke koja djeluje na nacionalnoj razini.

– Mladi koji se osjećaju Slovencima na popisima stanovništva to trebaju jasno i reći te se aktivnije uključiti u politički život. To je posebno važno na lokalnoj razini gdje se rješava najveći broj svakodnevnih problema. Problemi mladih koji dolaze iz nacionalnih manjina moraju se jasno artikulirati. To se može postići samo ako se više uključe u politički život. Važno je da predstavnici nacionalnih manjina budu zastupljeni na stranačkim listama, ali je jednako tako važno da na lokalne i druge izbore izlaze sa svojim listama. Za takvo političko djelovanje ima prostora i treba ga iskoristiti. Politička pasivnost vodi u opasnost da slovenska manjina u Hrvatskoj bude marginalizirana. Slovenska manjina u Hrvatskoj važan je nositelj slovenske kulture, jezika i identiteta, pa je uključivanje u politički proces ključno kako bi se osiguralo da se čuje glas zajednice te da su njezina prava i interesi zaštićeni i promovirani – zaključila je Lucija Vupora te dodala da slične probleme imaju i druge nacionalne manjine u Hrvatskoj kad je riječ o sudjelovanju u političkom životu sredina u kojima žive.

Autor: Kristijan Skočibušić / Foto: Siniša Sović

_______________________

Objava članka sufinancirana je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.