Srijeda u Muzeju: Oprečna iskustva profesora i studenta

Objavljeno: 03.03.2025., 5:13
image

Vlaho Bukovac i Ivo Režek u Pragu 1920. godine

VARAŽDIN – U sklopu Srijede u Muzeju, 5. ožujka, u palači Herzer GMV-a održava se predavanje pod nazivom Oprečna iskustva profesora i studenta: Vlaho Bukovac i Ivo Režek u Pragu 1920. godine. Tema je odabrana s obzirom na to da su djela ove dvojice autora bila među predstavljenim slikama i skulpturama na izložbi Hrvatska likovna umjetnost 20. i 21. stoljeća iz zbirki GMV-a, s kojom je Gradski muzej Varaždin nedavno gostovao u Moravskom muzeju u češkom Brnu.

Hrvatski slikar Vlaho Bukovac (1855. – 1922.) na Umjetničkoj akademiji u Pragu 1903. dobiva mjesto izvanrednog profesora. Ističe se kao jedan od progresivnijih nastavnika, koji je na ovu obrazovnu instituciju prvi uveo poentilizam te kod studenata poticao posebni senzibilitet za boje i osvjetljenje. S obzirom na to da je u inovativnom pravcu usmjeravao nove slikarske generacije, njegovi su studenti kao grupacija Osma kasnije postavljali temelj češkoga modernog slikarstva, čime Bukovac značajno doprinosi češkoj likovnoj umjetnosti.

Kao aktualna tema u hrvatskoj i češkoj povijesti umjetnosti nameće se polemika o međuodnosu Vlahe Bukovca i studenata njegove slikarske klase. Kontradiktorna mišljenja i oprečni stavovi studenata vezani uz Bukovčev pedagoški rad započinju već u prvim godinama njegove profesure, a među kritičarima je i tadašnji student, hrvatski slikar, rođeni Varaždinac Ivo Režek (1898. – 1979.). Stavljajući međuodnos V. Bukovca i I. Režeka u središte rasprave, izlaganje izdvaja ovaj primjer te kroz komparativnu analizu likovnih djela i društveno-povijesnu kontekstualizaciju razjašnjava uzroke kolegijalnog i generacijskog neuvažavanja, odnosno definira suprotstavljena stremljenja generacija.

Predavanje je pripremila povjesničarka umjetnosti Klara Macolić Kuparić. Program počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan. (ap)