VARAŽDIN – Bošnjačka nacionalna manjina na području Varaždinske županije prisutna je, prema nekim procjenama, duže od sto godina. Uglavnom je riječ o doseljenicima koji su na područje sjeverozapadne Hrvatske doselili u potrazi za poslom ili su nakon studija ostali živjeti u Varaždinu i drugim gradovima i naseljima Varaždinske županije.
– Bošnjačka nacionalna manjina gledano statistički ubraja se među manje na području Varaždinske županije. Statistike govore da nas u gradu Varaždinu živi oko 150 te još nekoliko desetaka u ostalim dijelovima Varaždinske županije. Međutim, brojnost nije nikakav razlog da ne ostvarujemo sva prava koja nam kao nacionalnoj manjini pripadaju. Kad je o tome riječ Varaždin i Varaždinska županija nude i više nego što je propisano zakonima – istaknuo je Salko Ikanović, predstavnik Vijeća bošnjačke nacionalne manjine u gradu Varaždinu.
Budući da pripadnici bošnjačke nacionalne manjine podrijetlom dolaze iz gotovo svih krajeva Bosne i Hercegovine pa i šire, svatko od njih je ponosan na svoje podrijetlo, na zavičaj iz kojeg su krenuli s najljepšim ljudskim i obiteljskim vrijednostima u potragu za boljim životom.
– Drago mi je da to nismo zaboravili, da se nismo izgubili negdje na putu. Obilježavamo sve važnije datume koji su nama bitni, kako vjerski tako i nacionalni. Žrtvu Srebrenice, uz nas, obilježavaju i grad i županija. Bošnjaci su zahvali za pomoć, gostoprimstvo i zaštitu koju su im Varaždinski ponudili tijekom devedesetih kad je rat divljao diljem BiH. U svakodnevnom životu pripadnici bošnjačke nacionalne manjine ni po čemu s ne razlikuju od pripadnika većinskog naroda. Gotov da govorimo istim jezikom, imamo iste životne navike, radimo iste poslove. To su razlozi zbog kojih smo jako dobro prihvaćeni od strane većinske zajednice, ali i od pripadnika drugih nacionalnih manjina s kojima odlično surađujemo. To se najbolje vidi na zajedničkom obilježavanju Dana nacionalnih manjina u Varaždinu. Bošnjaci, bez obzira na razlog zbog kojeg su došli, u Varaždinu su cijenjeni i priznati kao radnici, sportaši ili intelektualci. Najviše ih radi na tzv, običnim poslovima u građevini, u tvornicama, obrtništvu i uslužnim djelatnostima. Imamo lijepe primjere kako su visoko obrazovni u Varaždinu i Varaždinskoj županiji izgradili lijepe poslovne karijere i time doprinijeli ukupnom razvoju zajednice u kojoj žive. Na to smo posebno ponosni – rekao je Ikanović i dodao da svega toga ne bi bilo da nije bilo razumijevanja i potpore većinskog hrvatskog naroda.
Kad je, pak riječ o ostvarivanju prava na obrazovanje na materinjem bosanskom jeziku, Ikanović kaže da su potpuno svjesni da to nije moguće na području Varaždina i Varaždinske županije ostvariti jer je ukupan broj djece koja bi polazila takvu školu premali i nije moguće tavo što organizirati.
– To je činjenica, no to ni na koji način ne umanjuje naša prava kao nacionalne manjine. Svi imamo isto pravo na obrazovanje i ispovijedanje svoje vjere. Ponosni smo na svoje podrijetlo i tradicijsko naslijeđe kojim smo, vjerujem, obogatili kraj u koji smo se doselili i u kojem živimo. Osobno, ali i svi drugi pripadnici naše zajednice, vesele se svakom susretu sa svim ljudima koji poštuju naše podrijetlo, kulturološku i vjersku različitost. Lijepih primjera toga na području Varaždinske županije ima koliko hoćete. Varaždin i Varaždinka županije su područje koje svima koji iskreno žele doprinijeti razvoju društva nude iste mogućnosti. Znam da su tu mogućnost mnogi Bošnjaci iskoristili i vjerujem da ćemo i dalje biti vrijedan kamenčić u bogatom mozaiku grada Varaždina i Varaždinske županije tim više što je svakim danom sve veći broj radnika, koji na kraće ili duže vrijeme, dolaze raditi i živjeti u Varaždin – zaključio je Salko Ikanović. (es / foto: Arhiva TC)
_______________________
Objava članka sufinancirana je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.