Društvene mreže često su interesantnije od zahtjevnih proba
Tradicijske vrijednosti i identitet nekog kraja najlakše je učiniti prepoznatljivim kroz pjesmu, ples i prezentaciju običaja. Lijepi primjer takvog javnog prezentiranja i promicanja varaždinskog kraja u domovini i svijetu su aktivnosti koje provodi Kulturno-umjetničko društvo Vidovec. U nešto manje od trideset godina djelovanja gotovo da nije bilo značajnije manifestacije na području Varaždinske i drugih županija na kojima nisu sudjelovali, a nerijetko su bilježena uspješna inozemna gostovanja. Ipak, najveći njihov uspjeh je to što su dva i pol desetljeća nositelji organizacije velike kulturno-zabavne manifestacije “Zeljarijada” u sklopu koje se održava i Međunarodna smotra folklora.
Društvo je tijekom desetljeća djelovanja imalo uspona i padova što je posve razumljivo jer je dolazilo do smjene generacija. Danas KUD vodi Ines Pavleković, naglasak je, da se na iskustvu “starijih” iskusnih folkloraša, radi na pomlađivanju društva motiviranjem što više djece i mladih da se uključe u neku od sekcija društva.
Njihove prezentacije narodnih običaja uvijek iznova oduševljavaju publiku i zato su česti gosti na manifestacijama koje organizira Varaždinska županija (sajam OPG-ova, Dan ruralnih žena, akcijama za humanitarne udruge, zaklade i dr.).
Kulturni amaterizam u tom društvu razvija se od malih nogu u čemu značajno mjesto pripada zvucima tamburaškog sastava koji djeluje u sklopu KUD-a. Voditelj tamburaške sekcije je Damir Mumlek koji naglašava kako je od presudne važnosti, ako se želi sačuvati kulturna izvornost nekog kraja, raditi s mladima, posebno učenicima osnovnih i srednjih škola.
– Baviti se kulturnim amaterizmom nije uvijek lako iako će mnogi reći da je tek jedan od oblika dobre zabave. Dolaziti na probe, nastupati na pozornici, odlaziti na putovanja nije uvijek lako. Moramo biti svjesni da su interesi kod mladih danas bitno drugačiji u odnosu na prije dvadeset ili trideset godina. To je bilo vrijeme kad se mlade lakše dobivalo u kulturno-umjetnička društva koja su u pravilu imala više sekcija, od glazbenih i plesnih do dramskih. Članstvo u kudovima sve je starije i problem s pomlađivanjem imaju manje-više sva društva. Mladi slobodno vrijeme provode na društvenim mrežama i teško ih je dobiti u dvoranu na zahtjevne probe. Danas s mladima treba imati puno strpljenja kako bi ih se motiviralo za bavljenje kulturnim amaterizmom – istaknuo je Damir Mumlek.
_______________________
Objava članka sufinancirana je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.